Dziecko w przedszkolu – adaptacja ważna sprawa

Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z faktu związanego z adaptowaniem się ich dzieci w przedszkolu. Po prostu zapisują dziecko, które chodzi do danej placówki, a czas płynie. Trzeba jednak poznać choćby kilka kwestii związanych z adaptowaniem się dzieci w przedszkolu, wiedzieć na czym cały proces polega, wiedzieć co jest ważne, na co zwrócić uwagę. Bo obojętność to najgorsze co może uzyskać dziecko od swoich rodziców.
przedszkole2
Przedszkole Wrocław
Po pierwsze – co dziecko to inny proces adaptacji. Jedno już od pierwszych chwil będzie zachwycone nowym miejscem, z kolei inne dziecko będzie miało wiele problemów z przystosowaniem się do tego miejsca. Ważne aby rodzice mieli świadomość tego, że wiele zależy od nich jak będzie przebiegał proces adaptacji dziecka w przedszkolu. Im lepsze podejście do tego tematu przez pójściem tym oczywiście dobrze dla naszego dziecka.

Rodzice muszą jednak brać pod uwagę, że dziecko w wieku przedszkolnym jest bardzo emocjonalne i dlatego trzeba wiedzieć, że w trakcie chodzenia do przedszkola nastrój będzie rozmaity w jego wykonaniu. Każdego dnia dziecko odkrywa coś nowego. Zarówno jeżeli mowa o sprawach edukacyjnych jak i w relacjach między rówieśnikami. Dlatego niezbędna jest ogromna wyrozumiałość. Zatem każdy świadomy rodzić musi wiedzieć, że dziecko cały czas się adaptuje, że przedszkole to miejsce które powoduje konkretny proces. Podsumowując – sytuacja jest dynamiczna.
przedszkole3
Jeżeli zauważamy jakiekolwiek negatywne zmiany, wahania nastrojów naszego dziecko to łagodnie powinniśmy spróbować do niego dotrzeć, spowodować, że dziecko w pełni się otworzy i po prostu będzie nam opowiadać o tym co tak na nie wpłynęło. Czasami warto zastanowić się nad kilkoma dniami przerwy lub po prostu (jeżeli jest możliwość), uczestniczenia w zajęciach wraz z naszym dzieckiem.

Zbyt długo trwający proces adaptacji dziecka powinien budzić nasze obawy. Ważna będzie tutaj kolejna rozmowa, a w niektórych przypadkach sprawdzenie sytuacji w przedszkolu. Pamiętajmy więc że bardzo ważnym jest wybieranie odpowiedniego przedszkola, dokładne sprawdzenie rozlicznych faktów związanych z tym co proponuje konkretne placówki przedszkolne.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s